Brazilian professors with papers (2013-2018)

  • Abel Guilhermino da Silva Filho (UFPEL, AI)
  • Adenauer Yamin (UFPEL, ARCH)
  • Adenilso Simao (ICMC/USP, SE)
  • Adenilton da Silva (UFRPE, AI)
  • Adilson Elias Xavier (COPPE/UFRJ, OR)
  • Adriane Serapiao (UNESP, AI)
  • Adriano Oliveira (UFPE, AI)
  • Adriano Pereira (UFMG, IR)
  • Adriano Veloso (UFMG, IR)
  • Adriao Duarte Doria Neto (UFRN, AI)
  • Agma Traina (ICMC/USP, DATA)
  • Alba Melo (UnB, ARCH)
  • Alberto Ferreira De Souza (UFES, ROBOTICS)
  • Alberto Laender (UFMG, IR)
  • Alberto Raposo (PUC-Rio, CHI)
  • Alberto Schaeffer Filho (UFRGS, NET)
  • Alceu Souza Britto (PUC/PR, VISION)
  • Aldri dos Santos (UFPR, NET)
  • Alejandro Frery (UFAL, VISION)
  • Alessandra Alaniz Macedo (FFCLRP/USP, AI)
  • Alessandra Paulino (UERJ, SECURITY)
  • Alessandro Garcia (PUC-Rio, SE)
  • Alessandro Vivas (UFVJM, OR)
  • Aleteia de Araujo (UnB, BIO)
  • Alex Garcia (IME/RJ, THEORY)
  • Alex Vieira (UFJF, NET)
  • Alexandre Delbem (ICMC/USP, AI)
  • Alexandre Falcao (UNICAMP, VISION)
  • Alexandre Mota (UFPE, FORMAL)
  • Alexandre Plastino (UFF, OR)
  • Alexandre Salles da Cunha (UFMG, OR)
  • Alexandre Vasconcelos (UFPE, SE)
  • Alexandro Baldassin (UNESP, ARCH)
  • Alfredo Goldman (IME/USP, ARCH)
  • Aline Paes (UFF, DATA)
  • Aline Villavicencio (UFRGS, AI)
  • Alneu de Andrade Lopes (ICMC/USP, AI)
  • Altair Olivo Santin (PUC-PR, SECURITY)
  • Altigran Silva (UFAM, IR)
  • Aluizio Araujo (UFPE, AI)
  • Alvaro Moreira (UFRGS, DS)
  • Ana Bazzan (UFRGS, AI)
  • Ana Carolina Lorena (UNIFESP, AI)
  • Ana Carolina Salgado (UFPE, AI)
  • Ana Cristina Vendramin (UTFPR, AI)
  • Ana Paula Couto da Silva (UFMG, IR)
  • Ana Teresa Martins (UFC, FORMAL)
  • Ana de Melo (IME/USP, SE)
  • Anarosa Brandao (POLI/USP, AI)
  • Anderson Almeida Ferreira (UFOP, IR)
  • Anderson Maciel (UFRGS, CHI)
  • Anderson Rocha (UNICAMP, VISION)
  • Andre Backes (UFU, VISION)
  • Andre Coelho (UNIFOR, AI)
  • Andre Drummond (UnB, NET)
  • Andre Fujita (IME/USP, BIO)
  • Andre Gregio (UFPR, SECURITY)
  • Andre Hora (UFMS, SE)
  • Andre Kashiwabara (UTFPR, BIO)
  • Andre Luiz Lins de Aquino (UFAL, NET)
  • Andre Maidl (PUC-PR, PL)
  • Andre Ponce de Leon Carvalho (ICMC/USP, AI)
  • Andre Renato Villela da Silva (UFF, AI)
  • Andre Rossi (UNESP, OR)
  • Andre Santos (UFPE, PL)
  • Andre Schneider de Oliveira (UTFPR, ROBOTICS)
  • Andreia Malucelli (PUC-PR, SE)
  • Andrey Brito (UFCG, DS)
  • Andrey Pimentel (UFPR, NET)
  • Andre Kashiwabara (UTFPR, BIO)
  • Anelise Munaretto (UTFPR, AI)
  • Angelo Brayner (UNIFOR, ARCH)
  • Anisio Lacerda (CEFET-MG, AI)
  • Anna Costa (POLI/USP, AI)
  • Anne Canuto (UFRN, AI)
  • Anselmo Cardoso de Paiva (UFMA, AI)
  • Antonio Alfredo Ferreira Loureiro (UFMG, NET)
  • Antonio Augusto Medeiros Frohlich (UFSC, CS)
  • Antonio Carlos Schneider Beck (UFRGS, HARDWARE)
  • Antonio Carlos da Rocha Costa (UFRGS, DATA)
  • Antonio Furtado (PUC-Rio, DBIS)
  • Antonio Miguel Vieira Monteiro (INPE, DBIS)
  • Antonio Rocha (UFF, NET)
  • Antonio Tadeu Gomes (LNCC, DS)
  • Aparecido Marana (UNESP, VISION)
  • Arilo Dias Neto (UFAM, SE)
  • Arnaldo Araujo (UFMG, VISION)
  • Arnaldo Moura (UNICAMP, FORMAL)
  • Artur Ziviani (LNCC, NET)
  • Augusto Jose Venancio Neto (UFRN, NET)
  • Augusto Sampaio (UFPE, FORMAL)
  • Aurelio Ribeiro de Oliveira (UNICAMP, OR)
  • Auri Vincenzi (UFSCAR, SE)
  • Aurora Pozo (UFPR, AI)
  • Avelino Zorzo (PUC-RS, SE)
  • Ayla Dantas (UFPB, CSE)
  • Baldoino Fonseca (UFAL, SE)
  • Benjamin Bedregal (UFRN, AI)
  • Bernardo Pereira Nunes (PUC-Rio, IR)
  • Bruno Cafeo (UFMS, SE)
  • Bruno Cartaxo (IFPE, SE)
  • Bruno Carvalho (UFRN, )
  • Bruno Castro da Silva (UFRGS, DATA)
  • Bruno Feijo (PUC-Rio, SE)
  • Bruno Queiroz Pinto (IFTM, OR)
  • Bruno Schulze (LNCC, NET)
  • Bruno Souza (UFMA, AI)
  • Bruno Zatt (UFPEL, HARDWARE)
  • Caetano Traina (ICMC/USP, DATA)
  • Carina Dorneles (UFSC, IR)
  • Carina Frota Alves (UFPE, SE)
  • Carla Delgado (DCC/UFRJ, AI)
  • Carla Freitas (UFRGS, VISION)
  • Carla Leitao (PUC-Rio, CSE)
  • Carla Taciana (UFPE, SE)
  • Carla Westphall (UFSC, NET)
  • Carlos Alberto de Jesus Martinhon (UFF, THEORY)
  • Carlos Alexandre Barros de Mello (UFPE, AI)
  • Carlos Camarao (UFMG, PL)
  • Carlos Ferraz (UFPE, AI)
  • Carlos Ferreira (IME/USP, THEORY)
  • Carlos Figueiredo (UEA, NET)
  • Carlos Henrique Costa Ribeiro (ITA, NET)
  • Carlos Kamienski (UFABC, NET)
  • Carlos Lopes (UFU, AI)
  • Carlos Lucena (PUC-Rio, SE)
  • Carlos Maziero (UTFPR/UFPR, NET)
  • Carlos Olarte (UFRN, FORMAL)
  • Carlos Silla (PUC-PR, VISION)
  • Carmem Hara (UFPR, DS)
  • Cecilia Baranauskas (UNICAMP, CHI)
  • Celia Ralha (UnB, AI)
  • Celia Zorzo Barcelos (UFU, VISION)
  • Celina de Figueiredo (COPPE/UFRJ, THEORY)
  • Celio Vinicius Neves de Albuquerque (UFF, NET)
  • Celso Massaki Hirata (ITA, NET)
  • Celso Ribeiro (UFF, OR)
  • Cesar Augusto Fonticielha De Rose (PUC-RS, ARCH)
  • Cesar Tacla (UTFPR, AI)
  • Christian Rothenberg (UNICAMP, NET)
  • Christiane von Wangenheim (UFSC, CSE)
  • Christiano Braga (UFF, FORMAL)
  • Christina Chavez (UFBA, SE)
  • Cid Carvalho de Souza (UNICAMP, OR)
  • Clarisse de Souza (PUC-Rio, CHI)
  • Claudia Bauzer Medeiros (UNICAMP, ARCH)
  • Claudia Linhares Sales (UFC, THEORY)
  • Claudia Nalon (UnB, FORMAL)
  • Claudia Werner (COPPE/UFRJ, SE)
  • Claudio Amorim (COPPE/UFRJ, ARCH)
  • Claudio Campelo (UFCG, AI)
  • Claudio Geyer (UFRGS, ARCH)
  • Claudio Jung (UFRGS, VISION)
  • Claudio Sant’Anna (UFBA, SE)
  • Claudio Toledo (ICMC/USP, AI)
  • Claudson Bornstein (DCC/UFRJ, THEORY)
  • Cleber Zanchettin (UFPE, AI)
  • Cleidson Souza (UFPA, SE)
  • Clodis Boscarioli (UNIOESTE, CHI)
  • Clodoaldo Lima (EACH/USP, AI)
  • Clodoveu Davis (UFMG, DBIS)
  • Creto Vidal (UFC, AI)
  • Cristian Cechinel (UFPEL, IR)
  • Cristiana Bentes (UERJ, OR)
  • Cristiano Arbex Valle (UFMG, OR)
  • Cristiano Costa (Unisinos, AI)
  • Cristiano Maciel (UFMT, CHI)
  • Cristiano Maciel da Silva (UFSJ, NET)
  • Cristina Boeres (UFF, ARCH)
  • Cristina Ciferri (ICMC/USP, DBIS)
  • Cristina Fernandes (IME/USP, THEORY)
  • Dalton Guerrero (UFCG, SE)
  • Daltro Nunes (UFRGS, SE)
  • Daniel Batista (IME/USP, DBIS)
  • Daniel Carlos Guimaraes Pedronette (UNESP, VISION)
  • Daniel Cordeiro (EACH/USP, ARCH)
  • Daniel Fernandes Macedo (UFMG, NET)
  • Daniel Figueiredo (COPPE/UFRJ, DATA)
  • Daniel Guidoni (UFSJ, NET)
  • Daniel Kaster (UEL, DBIS)
  • Daniel Menasche (DCC/UFRJ, NET)
  • Daniel Morgato Martin (UFABC, THEORY)
  • Daniel Osaku (UFSCAR, DATA)
  • Daniel Schwabe (PUC-Rio, IR)
  • Daniel de Oliveira (UFF, ARCH)
  • Danielo Gomes (UFC, ARCH)
  • Danilo Sanches (UTFPR, AI)
  • Dante Augusto Couto Barone (URGS, VISION)
  • Dario Aloise (UERN, OR)
  • David Martins (UFABC, DATA)
  • David Menotti (UFPR, AI)
  • David Moises Santos (UEFS, CSE)
  • Debora Nascimento (UFS, CSE)
  • Denilson Pereira (UFLA, IR)
  • Denis Fernando Wolf (ICMC/USP, ROBOTICS)
  • Denis Maua (IME/USP, AI)
  • Diana Sasaki Nobrega (UERJ, THEORY)
  • Diego Aranha (UNICAMP, SECURITY)
  • Diego Dermeval (UFAL, AI)
  • Diego Gimenez Passos (UFF, NET)
  • Dilson Lucas Pereira (UFLA, NET)
  • Dinani Amorim (UEBA, DATA)
  • Divanilson Campelo (UFPE, NET)
  • Djamel Sadok (UFPE, NET)
  • Dorgival Guedes (UFMG, ARCH)
  • Douglas Guimaraes Macharet (UFMG, ROBOTICS)
  • Douglas Macedo (UFSC, NET)
  • Douglas Rodrigues (UFSCAR, AI)
  • Duncan Ruiz (PUC-RS, AI)
  • Edison Pignaton de Freitas (UFRGS, NET)
  • Edleno de Moura (UFAM, IR)
  • Edmundo Madeira (UNICAMP, NET)
  • Edmundo de Souza e Silva (COPPE/UFRJ, NET)
  • Edson Borin (UNICAMP, ARCH)
  • Edson Caceres (UFMS, ARCH)
  • Edson Oliveira Jr (UEM, CHI)
  • Edson Prestes e Silva (UFRGS, ROBOTICS)
  • Eduardo Alchieri (UnB, DS)
  • Eduardo Almeida (UFBA, SE)
  • Eduardo Antonio Guimaraes Tavares (UFPE, DS)
  • Eduardo Aranha (UFRN, AI)
  • Eduardo Candido Xavier (UNICAMP, OR)
  • Eduardo Cerqueira (UFPA, NET)
  • Eduardo Feitosa (UFAM, NET)
  • Eduardo Figueiredo (UFMG, SE)
  • Eduardo Guerra (ITA, SE)
  • Eduardo Nakamura (UFAM, AI)
  • Eduardo Ogasawara (CEFET-RJ, ARCH)
  • Eduardo Sany Laber (PUC-Rio, THEORY)
  • Eduardo Todt (UFPR, IR)
  • Edward Hermann Haeusler (PUC-Rio, FORMAL)
  • Edward Moreno (UFS, ARCH)
  • Elaine Pimentel (UFRN, FORMAL)
  • Elaine Ribeiro de Faria (UFU, DATA)
  • Elder Cirilo (UFSJ, SE)
  • Eliane Martins (UNICAMP, DS)
  • Elias Duarte (UFPR, ARCH)
  • Elisa Yumi Nakagawa (ICMC/USP, SE)
  • Elizabeth Furtado (UNIFOR, DATA)
  • Elizabeth Goldbarg (UFRN, AI)
  • Elizabeth Wanner (CEFET-MG, AI)
  • Ellen Barbosa (ICMC/USP, CSE)
  • Emerson Paraiso (PUC-PR, AI)
  • Erickson Rangel do Nascimento (UFMG, VISION)
  • Ernesto Birgin (IME/USP, OR)
  • Esteban Clua (UFF, SE)
  • Estevam Hruschka (UFSCAR, AI)
  • Evandro Costa (UFAL, SE)
  • Fabiano Dorca (UFU, AI)
  • Fabiano Ferrari (UFSCAR, SE)
  • Fabiano Passuelo Hessel (PUC-RS, NET)
  • Fabiano Silva (UFPR, BIO)
  • Fabio Augusto Faria (UNIFESP, VISION)
  • Fabio Cappabianco (UNIFESP, AI)
  • Fabio Costa (UFG, DS)
  • Fabio Cozman (POLI/USP, AI)
  • Fabio Kon (IME/USP, SE)
  • Fabio Mascarenhas (DCC/UFRJ, PL)
  • Fabio Porto (LNCC, AI)
  • Fabio Protti (UFF, THEORY)
  • Fabio Q. B. da Silva (UFPE, SE)
  • Fabiola Greve (UFBA, SECURITY)
  • Fabricio Benevenuto (UFMG, IR)
  • Fabricio Breve (UNESP, AI)
  • Fabricio Enembreck (PUC-PR, AI)
  • Fabricio Martins Lopes (UTFPR, DATA)
  • Fabricio Olivetti de Franca (UFABC, AI)
  • Fabricio Siqueira Benevides (UFC, THEORY)
  • Fatima Nunes (EACH/USP, CS)
  • Felipe Franca (COPPE/UFRJ, AI)
  • Felipe Meneguzzi (PUC-RS, AI)
  • Fernanda Baiao (UNIRIO, DBIS)
  • Fernanda Campos (UFJF, DS)
  • Fernando Castor (UFPE, SE)
  • Fernando Dotti (PUC-RS, DS)
  • Fernando Figueira Filho (UFRN, SE)
  • Fernando Gehm Moraes (PUC-RS, ARCH)
  • Fernando Osorio (ICMC/USP, AI)
  • Fernando Paulovich (ICMC/USP, AI)
  • Fernando Pereira (UFMG, PL)
  • Fernando Trinta (UFC, IR)
  • Fernando Von Zuben (UNICAMP, AI)
  • Flavia Delicato (DCC/UFRJ, NET)
  • Flavia Santoro (UNIRIO, DBIS)
  • Flavio Figueiredo (UFMG, IR)
  • Flavio Keidi Miyazawa (UNICAMP, THEORY)
  • Flavio Rech Wagner (UFRGS, NET)
  • Flavio Soares Correa da Silva (IME/USP, SE)
  • Francicleber Ferreira (UFC, FORMAL)
  • Francisco Heron de Carvalho (UFC, PL)
  • Francisco Sant'Anna (UERJ, NET)
  • Francisco Simoes (UFPE, AI)
  • Francisco Tenorio de Carvalho (UFPE, AI)
  • Francisco Vilar Brasileiro (UFCG, DS)
  • Frederico Durao (UFBA, ARCH)
  • Gabriel Luca Nazar (UFRGS, DS)
  • Gabriel Silva (DCC/UFRJ, ARCH)
  • Genaina Rodrigues (UnB, SE)
  • George Cavalcanti (UFPE, AI)
  • George Teodoro (UnB, ARCH)
  • Geraldo Robson Mateus (UFMG, OR)
  • Gerberth Adin Ramirez Rivera (UNICAMP, VISION)
  • Gerson Zaverucha (COPPE/UFRJ, DATA)
  • Giancarlo Guizzardi (UFES, DBIS)
  • Gilberto Camara (INPE, DBIS)
  • Gilson Giraldi (LNCC, AI)
  • Gina Maira Oliveira (UFU, AI)
  • Gisele Pappa (UFMG, AI)
  • Giseli Lopes (DCC/UFRJ, DBIS)
  • Gleison Santos (UNIRIO, SE)
  • Gracaliz Dimuro (FURG, AI)
  • Guido Araujo (UNICAMP, ARCH)
  • Guilherme Avelino (UFPI, SE)
  • Guilherme Barreto (UFC, AI)
  • Guilherme Maia (UFMG, NET)
  • Guilherme Oliveira Mota (UFABC, THEORY)
  • Guilherme Pimentel Telles (UNICAMP, BIO)
  • Guilherme Sousa Bastos (UNIFEI, ROBOTICS)
  • Guilherme Travassos (COPPE/UFRJ, SE)
  • Guillermo Camara Chavez (UFOP, )
  • Gustavo Batista (ICMC/USP, DATA)
  • Gustavo Carvalho (UFPE, FORMAL)
  • Gustavo Pavani (UFABC, ARCH)
  • Gustavo Pessin (ITV, AI)
  • Gustavo Pinto (UFPA, SE)
  • Haroldo Gambini Santos (UFOP, OR)
  • Heiko Hornung (UNICAMP, CHI)
  • Heitor Costa (UFLA, SE)
  • Heitor Ramos (UFAL, NET)
  • Heitor Silverio Lopes (UFTPR, VISION)
  • Helio Lopes (PUC-Rio, AI)
  • Helio Pedrini (UNICAMP, AI)
  • Heloisa Camargo (UFSCAR, AI)
  • Henrique Rebelo (UFPE, SE)
  • Hermes Senger (UFSCar, ARCH)
  • Horacio Hideki Yanasse (UNIFESP, OR)
  • Horacio Oliveira (UFAM, NET)
  • Hugo Fuks (PUC-Rio, CHI)
  • Humberto Marques (PUC Minas, NET)
  • Ig Ibert Bittencourt (UFAL, AI)
  • Igor Machado Coelho (UERJ, OR)
  • Igor Moraes (UFF, NET)
  • Igor Steinmacher (UTFPR, SE)
  • Igor Wiese (UTFPR, SE)
  • Ingrid Oliveira (UFRGS, SE)
  • Isabel Rosseti (UFF, OR)
  • Isabela Gasparini (UDESC, CHI)
  • Islene Garcia (UNICAMP, NET)
  • Italo Cunha (UFMG, NET)
  • Ivan Machado (UFBA, SE)
  • Jacir Bordim (UnB, ARCH)
  • Jacob Scharcanski (UFRGS, AI)
  • Jaelson Castro (UFPE, SE)
  • Jair Leite (UFRN, SE)
  • Jairo Panetta (ITA, ARCH)
  • Jano Moreira de Souza (COPPE/UFRJ, AI)
  • Javam Machado (UFC, ARCH)
  • Jayme Szwarcfiter (COPPE/UFRJ, THEORY)
  • Jefersson dos Santos (UFMG, VISION)
  • Jefferson Souza (UFU, ROBOTICS)
  • Jeroen Graaf (UFMG, SECURITY)
  • Jo Ueyama (ICMC/USP, NET)
  • Joao Alcantara (UFC, AI)
  • Joao Bertini (UNICAMP, AI)
  • Joao Comba (UFRGS, DATA)
  • Joao Fabro (UTFPR, AI)
  • Joao Gluz (Unisinos, AI)
  • Joao Marcelo Teixeira (UFPE, AI)
  • Joao Marcos de Almeida (UFRN, FORMAL)
  • Joao Paixao (DCC/UFRJ, THEORY)
  • Joao Paulo Almeida (UFES, DBIS)
  • Joao Paulo Papa (UNESP, AI)
  • Joao Paulo Pordeus Gomes (UFC, AI)
  • Joao Paulo Silva do Monte Lima (UFRPE, VISION)
  • Joaquim Cavalcante (UFC, AI)
  • Joaquim Celestino (UECE, SECURITY)
  • Joel Rodrigues (Inatel, NET)
  • Jonathan de Andrade Silva (UFMS, CS)
  • Joni da Silva Fraga (UFSC, SECURITY)
  • Jonice Oliveira (DCC/UFRJ, ARCH)
  • Jorge Luis Victoria Barbosa (Unisinos, AI)
  • Jorge Stolfi (UNICAMP, VISION)
  • Jose Antonio Fernandes de Macedo (UFC, IR)
  • Jose Augusto Baranauskas (FFCLRP/USP, AI)
  • Jose Carlos Maldonado (ICMC/USP, SE)
  • Jose Fernando Rodrigues Junior (ICMC/USP, DATA)
  • Jose Ferreira de Rezende (COPPE/UFRJ, NET)
  • Jose Luis Guntzel (UFSC, HARDWARE)
  • Jose Marcos Nogueira (UFMG, NET)
  • Jose Maria David (UFJF, DS)
  • Jose Neuman de Souza (UFC, NET)
  • Jose Palazzo de Oliveira (UFRGS, DBIS)
  • Jose Suruagy Monteiro (UFPE, NET)
  • Jose Viterbo (UFF, SE)
  • Judith Kelner (UFPE, CHI)
  • Juliano Iyoda (UFPE, FORMAL)
  • Julio Cesar Silva Araujo (UFC, THEORY)
  • Julio Dos Reis (UNICAMP, IR)
  • Julio Leite (PUC-Rio, SE)
  • Junia Coutinho Anacleto Silva (UFSCAR, CHI)
  • Junior Barrera (IME/USP, DATA)
  • Jurandy Almeida (UNIFESP, VISION)
  • Jussara Almeida (UFMG, IR)
  • Kalinka Castelo Branco (ICMC/USP, NET)
  • Karin Becker (UFRGS, SE)
  • Karina Valdivia Delgado (IME/USP, AI)
  • Kate Revoredo (UNIRIO, DBIS)
  • Kecia Ferreira (CEFET-MG, SE)
  • Kelvin Lopes Dias (UFPE, NET)
  • Kiev Gama (UFPE, ARCH)
  • Laercio Pilla (UFSC, ARCH)
  • Lasaro Camargos (UFU, NET)
  • Laurence Amaral (UFU, AI)
  • Leandro Balby Marinho (UFCG, DATA)
  • Leandro Fernandes (UFF, VISION)
  • Leandro Marzulo (UERJ, ARCH)
  • Leandro Villas (UNICAMP, NET)
  • Lehilton Pedrosa (UNICAMP, THEORY)
  • Leila Ribeiro (UFRGS, THEORY)
  • Leliane Nunes de Barros (IME/USP, AI)
  • Leobino Sampaio (UFBA, NET)
  • Leonardo Barbosa (UFMG, PL)
  • Leonardo Cunha de Miranda (UFRN, CHI)
  • Leonardo Murta (UFF, SE)
  • Leonardo Torok (UFF, VISION)
  • Leonardo da Rocha (UFSJ, IR)
  • Leopoldo Teixeira (UFPE, SE)
  • Leticia Peres (UFPR, IR)
  • Leticia Rittner (UNICAMP, VISION)
  • Li Weigang (UnB, AI)
  • Liane Tarouco (UFRGS, NET)
  • Liliane Machado (UFPB, AI)
  • Lincoln Rocha (UFC, SE)
  • Linnyer Ruiz (UEM, NET)
  • Liria Sato (POLI/USP, ARCH)
  • Lisandro Zambenedetti Granville (UFRGS, NET)
  • Loana Tito Nogueira (UFF, THEORY)
  • Loic Cerf (UFMG, DBIS)
  • Lucas Schnorr (UFRGS, ARCH)
  • Lucas Silva Figueiredo (UFPE, SECURITY)
  • Lucelene Lopes (PUC-RS, AI)
  • Luci Pirmez (NCE/UFRJ, ARCH)
  • Lucia Catabriga (UFES, ARCH)
  • Lucia Drummond (UFF, ARCH)
  • Luciana Buriol (UFRGS, NET)
  • Luciana Foss (UFPEL, THEORY)
  • Luciana Porcher Nedel (UFRGS, CHI)
  • Luciana Salgado (UFF, CSE)
  • Luciana Zaina (UFSCAR, SE)
  • Luciano Barbosa (UFPE, DBIS)
  • Luciano Gaspary (UFRGS, NET)
  • Luciano Silva (UFPR, VISION)
  • Lucidio Formiga Cabral (UFPB, OR)
  • Lucilia Figueiredo (UFOP, PL)
  • Lucineia Heloisa Thom (UFRGS, AI)
  • Luerbio Faria (UERJ, THEORY)
  • Luidi Simonetti (COPPE/UFRJ, OR)
  • Luigi Carro (UFRGS, HARDWARE)
  • Luis Antonio Kowada (UFF, THEORY)
  • Luis Carlos De Bona (UFPR, DS)
  • Luis Fabricio Goes (PUC Minas, ARCH)
  • Luis Gustavo Nonato (ICMC/USP, VISION)
  • Luis Henrique Costa (COPPE/UFRJ, NET)
  • Luis Lamb (UFRGS, AI)
  • Luis Marti Orosa (UFF, DATA)
  • Luis Valente (UFF, SE)
  • Luis Zarate (PUC Minas, AI)
  • Luiz Andre Paes Leme (UFF, DBIS)
  • Luiz Carlos Albini (UFPR, NET)
  • Luiz Chaimowicz (UFMG, ROBOTICS)
  • Luiz Eduardo Buzato (UNICAMP, ARCH)
  • Luiz Eduardo Soares Oliveira (UFPR, VISION)
  • Luiz Fernando Bittencourt (UNICAMP, DS)
  • Luiz Fernando Coletta (UNESP, DATA)
  • Luiz Filipe Vieira (UFMG, NET)
  • Luiz Gonzaga (Unisinos, AI)
  • Luiz Henrique Merschmann (UFLA, DATA)
  • Luiz Henrique de Figueiredo (IMPA, CS)
  • Luiz Marcos Goncalves (UFRN, CSE)
  • Luiz Martins (UFU, PL)
  • Luiz Satoru Ochi (UFF, OR)
  • Luiza Macedo Mourelle (UERJ, AI)
  • Luiza Mourelle (UERJ, AI)
  • Magnos Martinello (UFES, NET)
  • Manoel Bezerra Campelo Neto (UFC, THEORY)
  • Manoel Mendonca (UFBA, SE)
  • Manuel Oliveira (UFRGS, VISION)
  • Marcel Oliveira (UFRN, FORMAL)
  • Marcello Thiry (UNIVALI, SE)
  • Marcelo Chaim (EACH/USP, SE)
  • Marcelo Fantinato (EACH/USP, SE)
  • Marcelo Finger (IME/USP, AI)
  • Marcelo Henriques Carvalho (UFMS, THEORY)
  • Marcelo Lobosco (UFJF, BIO)
  • Marcelo Maia (UFU, SE)
  • Marcelo Oliveira Johann (UFRGS, HARDWARE)
  • Marcelo Pimenta (UFRGS, SE)
  • Marcelo Rubinstein (UERJ, NET)
  • Marcelo Schots (IME/RJ, SE)
  • Marcelo Zanchetta do Nascimento (UFU, AI)
  • Marcelo d'Amorim (UFPE, SE)
  • Marcia Fampa (COPPE/UFRJ, OR)
  • Marcia Fernandes (UFU, AI)
  • Marcia Rosana Cerioli (DCC/UFRJ, THEORY)
  • Marcia de Borba Campos (PUC-RS, CHI)
  • Marcio Barros (UNIRIO, SE)
  • Marcio Basgalupp (UNIFESP, AI)
  • Marcio Castro (UFSC, ARCH)
  • Marcio Cornelio (UFPE, SE)
  • Marcio Delamaro (ICMC/USP, SE)
  • Marcio Dorn (UFGRS, AI)
  • Marcio Ribeiro (UFAL, SE)
  • Marco Antonio Casanova (PUC-Rio, DBIS)
  • Marco Goldbarg (UFRN, AI)
  • Marco Graciotto Silva (UTFPR, SE)
  • Marco Molinaro (PUC-Rio, OR)
  • Marco Tulio Valente (UFMG, SE)
  • Marcone Souza (UFOP, OR)
  • Marcos Andre Goncalves (UFMG, IR)
  • Marcos Augusto dos Santos (UFMG, BIO)
  • Marcos Kalinowski (PUC-Rio, SE)
  • Marcos Quiles (UNIFESP, AI)
  • Marcos Roberto Silva Borges (DCC/UFRJ, SE)
  • Marcos Simplicio Jr (POLI/USP, NET)
  • Marcos Vieira (UFMG, NET)
  • Marcus Poggi (PUC-Rio, OR)
  • Marcus Ritt (UFRGS, OR)
  • Maria Augusta Netto Nunes (UFS, CS)
  • Maria Camila Barioni (UFU, DATA)
  • Maria Claudia Emer (UTFPR, SE)
  • Maria Cristina Ferreira Oliveira (ICMC/USP, AI)
  • Maria Emilia Telles Walter (UnB, BIO)
  • Maria Graca Campos Pimentel (ICMC/USP, IR)
  • Maria Nascimento (UNIFESP, OR)
  • Maria do Carmo Nicoletti (UFSCAR, AI)
  • Mariana Kolberg (UFRGS, ROBOTICS)
  • Mariana Recamonde Mendoza (UFRGS, DATA)
  • Mariano Pimentel (UNIRIO, SE)
  • Marinho Barcellos (UFRGS, NET)
  • Mario Antonio Ribeiro Dantas (UFSC, ARCH)
  • Mario Benevides (DCC/UFRJ, FORMAL)
  • Mario Fernando Montenegro Campos (UFMG, ROBOTICS)
  • Mario Lemes Proenca (UEL, AI)
  • Mario Sergio Alvim (UFMG, SECURITY)
  • Maristela Holanda (UnB, BIO)
  • Maristela Santos (ICMC/USP, OR)
  • Mariza Bigonha (UFMG, SE)
  • Marjory Abreu (UFRN, CHI)
  • Markus Endler (PUC-Rio, NET)
  • Marley Vellasco (PUC-Rio, AI)
  • Marta Mattoso (COPPE/UFRJ, ARCH)
  • Martin Musicante (UFRN, IR)
  • Matheus Gaudencio (UFCG, CSE)
  • Mauricio Ayala Rincon (UnB, THEORY)
  • Mauricio Pamplona Segundo (UFBA, VISION)
  • Mauricio Pilla (UFPEL, DS)
  • Mauro Fonseca (UTFPR, AI)
  • Maycon Peixoto (UFBA, ARCH)
  • Michele Nogueira (UFPR, NET)
  • Michelle Wangham (UNIVALI, NET)
  • Miguel Campista (COPPE/UFRJ, NET)
  • Miguel Castro (UFC, NET)
  • Milene Silveira (PUC-RS, CHI)
  • Mirella Moro (UFMG, IR)
  • Mitre Costa Dourado (DCC/UFRJ, THEORY)
  • Moacir Ponti (ICMC/USP, VISION)
  • Moises Ribeiro (UFES, NET)
  • Monalessa Barcellos (UFES, SE)
  • Murillo Carneiro (UFU, AI)
  • Murilo Naldi (UFSCAR, AI)
  • Myriam Delgado (UTFPR, AI)
  • Nabor Mendonca (UNIFOR, DS)
  • Nadia Nedjah (UERJ, AI)
  • Nalvo Franco de Almeida (UFMS, BIO)
  • Natasha Valentim (UFAM, SE)
  • Nazareno Andrade (UFCG, CHI)
  • Nelio Cacho (UFRN, SE)
  • Nelson Fonseca (UNICAMP, NET)
  • Nelson Maculan (COPPE/UFRJ, OR)
  • Nelson Mascarenhas (UFSCar, VISION)
  • Nelson Rosa (UFPE, ARCH)
  • Newton Spolaor (UNIOESTE, AI)
  • Nina Hirata (IME/USP, VISION)
  • Nivan Ferreira (UFPE, CHI)
  • Nivio Ziviani (UFMG, IR)
  • Noemi Rodriguez (PUC-Rio, ARCH)
  • Olga Bellon (UFPR, VISION)
  • Olga Goussevskaia (UFMG, NET)
  • Omar Vilela Neto (UFMG, NET)
  • Orlando Lee (UNICAMP, THEORY)
  • Otavio Lemos (UNIFESP, SE)
  • Otto Carlos Duarte (COPPE/UFRJ, NET)
  • Patricia Jaques (Unisinos, AI)
  • Patricia Machado (UFCG, SE)
  • Patricia Ribeiro (UNESP, AI)
  • Patricia Tedesco (UFPE, AI)
  • Paulo Aguiar (DCC/UFRJ, AI)
  • Paulo Augusto Veloso (UFRJ, THEORY)
  • Paulo Borba (UFPE, SE)
  • Paulo Cunha (UFPE, AI)
  • Paulo Drews (UFRG, ROBOTICS)
  • Paulo Henrique Fernandes (PUC-RS, SE)
  • Paulo Henrique Pisani (UFABC, SECURITY)
  • Paulo Licio de Geus (UNICAMP, SECURITY)
  • Paulo Maciel (UFPE, ARCH)
  • Paulo Mattos Neto (UFPE, AI)
  • Paulo Miranda (IME/USP, VISION)
  • Paulo Morelato Franca (UNESP, OR)
  • Paulo Pires (DCC/UFRJ, NET)
  • Paulo Roberto Oliveira (COPPE/UFRJ, OR)
  • Paulo Santos (FEI, AI)
  • Pedro Braconnot Velloso (COPPE/UFRJ, NET)
  • Pedro Jussieu de Rezende (UNICAMP, OR)
  • Pedro Olmo (UFMG, NET)
  • Pedro Santos Neto (UFPI, AI)
  • Petrucio Viana (UFF, THEORY)
  • Philippe Navaux (UFRGS, ARCH)
  • Priscila Saito (UFTPR, AI)
  • Puca Huachi Penna (UFOP, OR)
  • Rafael Bordini (PUC-RS, AI)
  • Rafael Lins (UFPE, AI)
  • Rafael Lopes Gomes (UECE, NET)
  • Rafael Pasquini (UFU, NET)
  • Rafael Prikladnicki (PUC-RS, SE)
  • Rafael Rossi (UFMS, VISION)
  • Rafael Schouery (UNICAMP, THEORY)
  • Rafael de Sousa Junior (UnB, NET)
  • Raimundo Barreto (UFAM, ARCH)
  • Raimundo Macedo (UFBA, ARCH)
  • Raphael Camargo (UFABC, ARCH)
  • Raphael Carlos Machado (INMETRO, THEORY)
  • Raphael Pereira de Oliveira (IFS, SE)
  • Raquel Lopes (UFCG, DS)
  • Raquel Minardi (UFMG, BIO)
  • Raquel Mini (PUC Minas, NET)
  • Raquel Prates (UFMG, IR)
  • Regina Araujo (UFSCar, NET)
  • Regina Braga (UFJF, DS)
  • Regivan Santiago (UFRN, AI)
  • Reinaldo Bianchi (FEI, AI)
  • Reinaldo Braga (IFCE, AI)
  • Renan Maffei (UFRGS, ROBOTICS)
  • Renata Fortes (ICMC/USP, IR)
  • Renata Galante (UFRGS, IR)
  • Renata Maria de Souza (UFPE, AI)
  • Renata Reiser (UFPEL, DATA)
  • Renata Teles Moreira (UFLA, SE)
  • Renata Wassermann (IME/USP, AI)
  • Renato Assuncao (UFMG, DATA)
  • Renato Ferreira (UFMG, ARCH)
  • Renato Fileto (UFSC, DBIS)
  • Renato Krohling (UFES, AI)
  • Renato Perez Ribas (UFRGS, HARDWARE)
  • Renato Portugal (LNCC, THEORY)
  • Renato Tinos (FFCLRP/USP, AI)
  • Renato Vimieiro (UFPE, DATA)
  • Ricardo Caceffo (UNICAMP, CSE)
  • Ricardo Cerri (UFSCAR, AI)
  • Ricardo Dahab (UNICAMP, DS)
  • Ricardo Fabbri (UERJ, VISION)
  • Ricardo Falbo (UFES, DBIS)
  • Ricardo Ferreira (UFV, BIO)
  • Ricardo Marcacini (UFMS, VISION)
  • Ricardo Massa Ferreira Lima (UFPE, AI)
  • Ricardo Prudencio (UFPE, AI)
  • Ricardo Reis (UFRGS, HARDWARE)
  • Ricardo Rios (UFBA, AI)
  • Ricardo Rodrigues Ciferri (UFSCar, DBIS)
  • Ricardo Tanscheit (PUC-Rio, AI)
  • Ricardo Terra (UFLA, SE)
  • Ricardo Torres (UNICAMP, VISION)
  • Richard Goncalves (UNICENTRO, AI)
  • Rivalino Matias (UFU, DS)
  • Roberta Coelho (UFRN, SE)
  • Roberto Bigonha (UFMG, SE)
  • Roberto Bittencourt (UEFS, CSE)
  • Roberto Cesar Junior (IME/USP, VISION)
  • Roberto Hirata (IME/USP, VISION)
  • Roberto Ierusalimschy (PUC-Rio, PL)
  • Roberto Imbuzeiro Oliveira (IMPA, THEORY)
  • Roberto Lotufo (UNICAMP, VISION)
  • Roberto Pereira (UFPR, CHI)
  • Roberto Quirino Nascimento (UFPB, THEORY)
  • Roberto Souto Barros (UFPE, AI)
  • Robson Cordeiro (ICMC/USP, DATA)
  • Rodolfo Azevedo (UNICAMP, ARCH)
  • Rodolfo Villaca (UFES, NET)
  • Rodrigo Barros (PUC-RS, AI)
  • Rodrigo Bonifacio (UnB, SE)
  • Rodrigo Geraldo (UFOP, PL)
  • Rodrigo Machado (UFRGS, THEORY)
  • Rodrigo Mello (ICMC/USP, AI)
  • Rodrigo Minetto (UFTPR, VISION)
  • Rodrigo Righi (Unisinos, DS)
  • Rodrigo de Souza Couto (COPPE/UFRJ, NET)
  • Rodrygo Santos (UFMG, IR)
  • Rohit Gheyi (UFCG, SE)
  • Ronaldo Ferreira (UFMS, NET)
  • Ronaldo Prati (UFABC, ROBOTICS)
  • Ronei Moraes (UFPB, AI)
  • Ronnie Alves (UFPA, BIO)
  • Rosa Leao (COPPE/UFRJ, NET)
  • Rosa Viccari (UFRGS, AI)
  • Rosane Minghim (ICMC/USP, BIO)
  • Roseli Francelin Romero (ICMC/USP, AI)
  • Rosiane de Freitas (UFAM, THEORY)
  • Rossana Andrade (UFC, SE)
  • Rubisley Lemes (UFBA, )
  • Rudini Menezes Sampaio (UFC, THEORY)
  • Ruy Queiroz (UFPE, FORMAL)
  • Sabrina Marczak (PUC-RS, SE)
  • Sandra Avila (UNICAMP, VISION)
  • Sandra Fabbri (UFSCar, SE)
  • Sandra Sandri (INPE, AI)
  • Sandra Venske (UNICENTRO, AI)
  • Sandro Rigo (UNICAMP, ARCH)
  • Sebastian Alberto Urrutia (UFMG, OR)
  • Seiji Isotani (ICMC/USP, AI)
  • Sergio Bampi (UFRGS, HARDWARE)
  • Sergio Campos (UFMG, NET)
  • Sergio Lifschitz (PUC-Rio, BIO)
  • Sergio Soares (UFPE, SE)
  • Sheila Murgel Veloso (COPPE/UFRJ, THEORY)
  • Sheila Reinehr (PUC-PR, SE)
  • Siang Song (IME/USP, ARCH)
  • Sidney Lucena (UNIRIO, CS)
  • Silvana Rossetto (DCC/UFRJ, NET)
  • Silvia Amelia Bim (UTFPR, CHI)
  • Silvia Costa Botelho (UFRG, ROBOTICS)
  • Silvia Vergilio (UFPR, SE)
  • Silvio Guimaraes (PUC-Minas, AI)
  • Simone Barbosa (PUC-Rio, CHI)
  • Simone Cavalheiro (UFPEL, THEORY)
  • Simone Dantas de Souza (UFF, THEORY)
  • Simone Souza (ICMC/USP, SE)
  • Simone de Lima Martins (UFF, OR)
  • Solange Rezende (ICMC/USP, AI)
  • Soraia Musse (PUC-RS, VISION)
  • Soraia Prietch (UFMT, CHI)
  • Stenio Fernandes (UFPE, NET)
  • Sulamita Klein (DCC/UFRJ, THEORY)
  • Taciana Pontual Falcao (UFRPE, CHI)
  • Tatiana Tavares (UFPEL, DATA)
  • Tayana Conte (UFAM, SE)
  • Teresa Ludermir (UFPE, AI)
  • Thais Batista (UFRN, SE)
  • Thais Webber (UNISC, SE)
  • Thales Vieira (UFAL, VISION)
  • Thelma Colanzi (UEM, SE)
  • Thiago Chaves (UFPE, CHI)
  • Thiago Noronha (UFMG, OR)
  • Thiago Pardo (ICMC/USP, IR)
  • Thiago Silva (UTFPR, NET)
  • Thibaut Vidal (PUC-Rio, OR)
  • Tiago Almeida (UFSCAR, AI)
  • Tiago Espinola Ferreira (UFRPE, AI)
  • Tiago Ferreto (PUC-RS, DS)
  • Tiago Massoni (UFCG, SE)
  • Tiago Pereira do Nascimento (UFPB, ROBOTICS)
  • Toacy Oliveira (COPPE/UFRJ, SE)
  • Ueverton Souza (UFF, THEORY)
  • Uira Kulesza (UFRN, SE)
  • Umberto Rivieccio (UFRN, FORMAL)
  • Vagner Rosa (UFRG, ROBOTICS)
  • Valdinei Freire (EACH/USP, AI)
  • Valeria Times (UFPE, DBIS)
  • Valmir Barbosa (COPPE/UFRJ, THEORY)
  • Vander Alves (UnB, SE)
  • Vanessa Braganholo (UFF, CS)
  • Vania Bogorny (UFSC, DBIS)
  • Vania Neris (UFSCar, AI)
  • Vaninha Vieira (UFBA, AI)
  • Vasco Furtado (UNIFOR, DATA)
  • Veronica Teichrieb (UFPE, ROBOTICS)
  • Victor Stroele (UFJF, ARCH)
  • Vinicius Cassol (Unisinos, VISION)
  • Vinicius Garcia (UFPE, ARCH)
  • Vinicius Pereira (UFMT, CHI)
  • Vinicius Petrucci (UFBA, ARCH)
  • Vinicius Santos (UFMG, THEORY)
  • Virgilio Almeida (UFMG, IR)
  • Viviane Moreira (UFRGS, IR)
  • Viviane Silva (UFF, SE)
  • Vladimir Iorio (UFV, PL)
  • Wagner Meira (UFMG, IR)
  • Waldemar Celes (PUC-Rio, CS)
  • Wellington Santos Martins (UFG, IR)
  • Wesley Nunes Goncalves (UFMS, AI)
  • Weverton Cordeiro (UFRGS, NET)
  • William Schwartz (UFMG, VISION)
  • Willian Amorim (UFGD, DATA)
  • Wilson de Oliveira (UFRPE, AI)
  • Windson Viana (UFC, SE)
  • Yoshiharu Kohayakawa (IME/USP, THEORY)
  • Yoshiko Wakabayashi (IME/USP, THEORY)
  • Yuri Frota (UFF, ARCH)
  • Yuri Nogueira (UFC, AI)
  • Zanoni Dias (UNICAMP, THEORY)
  • Zhao Liang (FFCLRP/USP, AI)